Kullanılan taşıdın yaşı yönetmeliklere uygun olmalıdır. Römork ya da yarı römorklarda yaş şartı bulunmaz.
Kara yolu taşımacılığında rol oynayan temel unsurlar; sürücüler, araçlar ve yüklerdir. Sürücüler belirli şartlarda kalifiyeli olmalıdır.
Treyler; kamyon tarafından çekilen ve taşınacak yükün özelliklerine göre tasarlanan bir bağlantı aygıtı ile bağlanan karayolu taşıt aracıdır. Yükleme hacimlerine göre treyler; kuru yük semi treyi, optima treyi, jumbo treyler şeklinde ayrılır. Kara yolu taşımacığında ayrıca tankerler, konteyner taşıyıcıları da kullanılır.
 
Kara yolu taşımacılığında da yükler; her taşımacılık türünde olduğu gibi genel ve özel yükler olarak ayrılır. Özel yüklere, bozulabilir gıdalar, tehlikeli maddeler ve canlı hayvanlar girer. Kara yolu taşımacığında ayrıca; aracın kapasitesine göre tam kamyon yükü ve grupaj yükü olarak ayrılır.
 
Kara yolu taşımacılığında firmalar büyük depolarında yükleme yapılamadan önce hangi araç ile sevkin yapılacağını, hangi sıra ile yüklemenin planlanmasını yaparlar. Satış ve siparişlere cevap verebilmesi için firmanın en uygun araç ve yükleme planlaması yapması şarttır. Yükleme planının yapılabilmesi için ürüne ait bilgilerin, araca ait bilgilerin, ambalajıyla ilgili bilgilerin, üzerine ürün konulabilir oluşunun, sevkiyat önceliğinin ve palet ve kutu maliyetlerinin bilinmesi şarttır.
 
Kara yolu taşımacılığında kullanılan yükleme ekipmanları şunlardır:
 
Transpaletler; depo içinde ve yüklemede kullanılır.
 
Rampalar; yükleme ve boşaltma işini kolaylaştıran düzenektir.
 
Fortliftler; depo içi düzende ve yüklemede kulanılır.
 
Konveyörler; koli, paket ve çuvalları yükleme ve boşaltmada kullanılır.
 
Paletler
 
Bağlantı Vinçler; büyük boyuttaki malların taşınması ve yüklemesinde kullanılır.

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgilerimiz

Almen Nakliyat ve Oto Tic. Ltd. Şti.
Odabaşı Mah. Abdi İpekçi Cad. Zeynep Apt. No:9 Antaky - Hatay / TÜRKİYE
+90 326 221 70 25
+90 326 221 70 24
+90 533 154 79 19
almennakliyat@hotmail.com
info@almennakliyat.com

İletişim Formu